http://bayanbox.ir/view/263405954590585756/2mobile.png

Tavvafi@gmail.com

دیگر وقت آن رسیده است که بتوانید به راحتی در هر ویندوزی(XP، 7، 8، 8.1، 10،...) ا 32 و 64 بیتی، نرم افزارهای تحت DOS خود را در حالت تمام صفحه با فونت های فارسی ببینید. و گزارش های آن را با هر چاپگری (سوزنی، لیزری، LPT ،USB و ...) چاپ کنید

دانلود نرم افزارهای فارسی DOS

دانلود نرم افزارهای فارسی DOS

بزرگترین مشکلات استفاده از برنامه های تحت DOS در Windows به شرح زیر هستند:

1- نمایش درست کاراکترهای فارسی در نرم افزارهای تحت DOS فارسی در پنجره CMD: این مشکل با نرم افزار TDOS حل می شود.

2- چاپ گزارش های فارسی نرم افزارهای تحت DOS با چاپگرهای شناسایی شده در Windowsاین مشکل با نرم افزار TDOS حل می شود.

3- نمایش تمام صفحه Full Screen پنجره CMD، به نحوی که تمام صفحه مانیتور به نرم افزار تحت DOS تعلق یابداین مشکل با نرم افزار TDOS حل می شود.

4- اجرای نرم افزارهای تحت DOS در ویندوز های 32 بیتی و 64 بیتی: این مشکل با نرم افزار TDOS حل می شود.


توضیحات:

1- این نرم افزار پس از نصب یک آیکن به شکل کنار ساعت Windows قرار خواهد داد.

2- با کلیک روی این آیکن، یک منو به نمایش گذاشته خواهد شد.

3- متناسب با کد پیج فارسی نرم افزار خود، ابتدا یکی از دو کد پیج IranSystem یا Sayeh  را انتخاب کنید.

    اگر نمی دانید، نرم افزار شما از چه کد پیجی استفاده می کند، به اینجا نگاه کنید.

4- سپس روی گزینه ی CMD که با این آیکن نمایش داده شده است، کلیک کنید.

5- برای چاپ گزارش ها از نرم افزار تحت DOS خود چاپ را آغاز کنید. و قدری صبر کنید تا چاپگر کار خود را شرع کند.

    اگر تمایل داشته باشید می توانید از چاپگرهای مجازی مانند XPS یا تولید کنندهای فایل PDF و تصویر، نیز استفاده کنید.

    نرم افزار TDOS امکان چاپ با کلیه چاپگرهای شناسایی شده در Windows را برای نرم افزارهای فارسی تخت DOS شما فراهم می آورد.

اگر نمی دانید، نرم افزار شما از چه کد پیجی استفاده می کند:

ابتدا گزینه Iransystem را انتخاب کنید، سپس گزینه ی CMD را انتخاب کنید، به این ترتیب پنجره CMD (محیط DOS)، نمایش داده خواهد شد؛ به فولدری که نرم افزار شما در آن قرار دارد وارد شوید، و نرم افزار خود را اجرا کنید. اگر کارکترهای فارسی نرم افزار شما درست نمایش داده شدند، نرم افزار شما با کدپیج ایران سیستم کار می کند.

اگر کاراکترهای نرم افزاری فارسی تحت DOS درست نمایش داده نمی شوند، به احتمال قوی نرم افزار شما با کد پیج سایه  برنامه نویسی شده است. اگر اینطور باشد، باید این پنجره را ببندید؛ اکنون دوباره روی آیکن نرم افزار TDOS کنار ساعت ویندوز کلیک کنید، گزینه Sayeh را انتخاب کنید، سپس گزینه ی CMD را انتخاب کنید، به این ترتیب پنجره CMD (محیط DOS)، نمایش داده خواهد شد؛ به فولدری که نرم افزار شما در آن قرار دارد وارد شوید، و نرم افزار خود را اجرا کنید. 

برای دریافت راهنمایی به زبان فارسی در محیط DOS:

دستور HLP را تایپ کنید و کلید Enter را بزنید.

راهنمای 1-نمایش کاراکترهای فارسی در حالت پنجره ای و Full Screen تمام صفحه:

نمایش کاراکترها فارسی در محیط CMD میسر نیست، اما این امکان در نرم افزارTDOSPlus فراهم شده است البته این امکان در نرم افزارهای مشابه نیز مانند DOSBOX وTavafiDOS وجود دارد. اما این امکان به تنهایی کافی نیست یعنی باید علاوه بر نمایش امکان چاپ گزارش های نرم افزارهای تحت داس DOS نیز فراهم گردد. این دو امکان و امکانات دیگری به صورت همزمان در نرم افزار TDOSPlus فراهم آمده است. کاراکترهای فارسی بر اساس کدپیج های مختلفی تولید شده اند که مهمترین آنها کدپیج ایران سیستم و کد پیج سایه هستند. نمایش و چاپ درست گزارش ها در نرم افزارهای فارسی تحت DOS به نوع کدپیج آنها بستگی دارد.

 برای انتخاب کدپیج باید روی آیکن نرم افزارTDOSPlusکنارساعت ویندوز کلیک کنید و گزینه iransystem و یا sayeh را انتخاب کنید.

هنگام نصب نرم افزار TDOSPlusنرم افزار RAVAN نیز در رایانه شما نصب می شود. که می توانید با تایپ عبارت RAVAN به این نرم افزار کم حجم فارسی تحت DOS وارد شوید. با این نمونه می توانید با کار نرم افزار در محیط کدپیج ایران سیستم آشنا شوید.

در نرم افزار TDOSPlusامکان تعیین اندازه پنجره ی CMDاز%10تا %100وجود دارد. می توانید با زدن دو کلیدEnterو Alt به صورت همزمان بین دو حالت پنجره ای و تمام صفحه تغییر حالت نمایش داشته باشید. برای تعیین اندازه ی پنجره ی CMD براساس درصدی از اندازه ی صفحه نمایش می توانید از پنجره تنظیمات نرم افزار TDOSPlus اقدام کنید.

 برای انتخاب اندازه پنجره ی CMD

ابتدا روی آیکن نرم افزار TDOSPlus کنار ساعت ویندوز کلیک کنید.

برای مطالعه راهنمای تخصصی TDOSPlus اینجا کلیک کنید.

پس از باز شده پنجره تنظیمات TDOSPlus اندازه Window را از لیست درصدی انتخاب کنید. امکان تعیین اندازه پنجره ی CMDبرای 90 80 70 60 50 40 30 20 10و %100وجود دارد.

 


راهنمای 2-چاپ گزارش های فارسی نرم افزارهای تحت DOS:

نمایش کاراکترها فارسی در محیط CMD به تنهایی کافی نیست یعنی باید علاوه بر نمایش امکان چاپ گزارش های نرم افزارهای تحت DOS نیز فراهم گردد.این دو امکان و... به صورت همزمان در نرم افزار TDOSPlusفراهم آمده است. نمایش و چاپ درست گزارش ها در نرم افزارهای فارسی تحت DOS به نوع کدپیج آنها بستگی دارد. برای انتخاب کدپیج باید روی آیکن نرم افزارTDOSPlusکنارساعت ویندوز کلیک کنید و گزینه iransystem و یا sayeh را انتخاب کنید.

امکان چاپ گزارش ها در نرم افزار TDOSPlusبه دو روش وجود دارد :

1- روش چاپ براساس کدهای ASCII

2- روش چاپ براساس کدهای TEXT Unicode

این دو روش چاپ براساس متدهای تولید گزارشها دارای اختلافاتی هستند ولی خروجی آنها مشابه خواهد بود. ممکن است هر دو روش با شرایط چاپ نرم افزار تحت DOS شما مطابقت داشته باشند ولی اگر چاپ با یکی از متدها امکانپدیر نشد می توانید از متد دوم استفاده کنید هنگام چاپ ASCII باید  Regional Languageویندوزتان حتما English United States باشد. تا بتوانید حروف چ و ح را بدرستی به چاپ برسانید به راهنمای نرم افزار مراجعه شود.

هنگام نصب نرم افزار TDOSPlus چند فایل نمونه به منظور آزمایش چاپ با متدهای مختلف بر روی رایانه نصب می شود که می توانید به روش زیر از آنها استفاده کنید.

تایپ کنید i80 و کلید Enterرا بزنید تا گزارش 80 ستونی کدپیج ایران سیستم چاپ شود.

تایپ کنید i132وکلید Enterرا بزنید تا گزارش 132 ستونی کدپیج ایران سیستم چاپ شود.

تایپ کنید s80 و کلید Enterرا بزنید تا گزارش 80 ستونی کدپیج سایه چاپ شود.

تایپ کنید s132 و کلید Enterرا بزنید تا گزارش 132 ستونی کدپیج سایه چاپ شود. 


راهنمای 3 -نمایش پنجره CMD در حالت تمام صفحه Full Screen:

در محیط CMD می توان درصد اندازه پنجره ای و تمام صفحه Full screen را داشته باشیم. اینکار توسط کلیدهای Alt+Enter امکان پذیراست. حالت پنجره ای: دراین حالت بخشی(درصدی) از مانیتور به پنجره CMD اختصاص می یابد

حالت تمام صفحه: دراین حالت تمام مانیتور به پنجره CMD اختصاص می یابد کلید Alt صفحه کلید را نگهدارید و کلید Enterرا بزنید. با اینکار اگرپنجره CMD درحالت پنجره ای باشد، به حالت تمام صفحه وارد خواهید شد. اگر دوباره کلیدهای Alt و Enter را بزنید،عکس این عمل یعنی از حالت تمام صفحه به حالت پنجره ای (درصدی) از صفحه نمایش وارد خواهید شد. تعیین اندازه پنجره CMD در حالت پنجره ای بر مبنای درصدی از صفحه نمایش امکان پذیر است ، برای اینکار می توانید به پنجره تنظیمات نرم افزار TDOSPlus مراجعه کنید. سپس درصد اندازه پنجره را از بخش CMD Window Size براساس درصد تعیین کنید. امکان نمایش پنجره CMD  در ویندوزهای بالاتر از XP یعنی 7 و 8  و 1.8  و 10  در CMD عادی ویندوزهای وجود ندارد، که با نرم افزار TDOSPlus امکانپذیر خواهد شد.


راهنمای 4-اجرای خودکار نرم افزار TDOSPlus با اجرای Windows:

این امکان وجود دارد که با اجرای Windows به صورت خودکار نرم افزار TDOSPlus، اجرا شود. اینکار موجب خواهد شد که کاربر ویندوز کارهای تکراری انجام ندهد، منظور از کارهای تکراری اینست که با هر بار شروع ویندوز کاربر به دنبال آیکن نرم افزار TDOSPlus بگردد و روی آن دوبار کلیک کند. با اجرای خودکار نرم افزار، پس از ورود به ویندوز، هربار که رایانه را روشن می کنید، خواهید دید که آیکن نرم افزار TDOSPlus، کنار ساعت ویندوز وجود دارد. اینکار در راستای فرآیندی است که با شروع ویندوز، مستقیما وارد نرم افزار تحت DOS شوید. برای اینکار باید دو کار دیگر هم انجام دهید:

1-      باز شدن خودکار CMD با شروع کار نرم افزار TDOSPlus

2-      اجرای خودکار نرم افزار تحت DOS

برای اجرای خودکار نرم افزار TDOSPlus، پس از ورود به ویندوز از پنجره تنظیمات گزینه Autorun TDOSPlus on Start Windows را تیکدار کنید.


راهنمای 5-باز شدن خودکار CMD با شروع کار نرم افزار TDOSPlus:

این امکان وجود دارد که بلافاصله پس از اجرای نرم افزار TDOSPlus و قرارگرفتن آیکن نرم افزار کنار ساعت ویندوز ، به صورت خودکار پنجره CMD نمایش داده شود. اگر اجرای CMD به صورت خودکار فعال نشده باشد، پس از ورود به ویندوز باید روی آیکن نرم افزار کنار ساعت ویندوز کلیک کنید، و سپس از منوی باز شده گزینه ی CMD را انتخاب کنید تا وارد محیطCMD شوید. این کار می تواند در راستای فرآیندی باشد که با شروع ویندوز مستقیما وارد نرم افزار تحت DOS خود شوید. می توانید با هربار کلیک روی گزینه CMD از منوی TDOSPlus یک پنجره CMD را باز کنید. اگر بخواهید وقتی رایانه را روشن کردید، مستقیما به محیط  نرم افزار تحت DOS خود وارد شوید نیاز است که علاوه بر خودکار نمودن اجرای نرم افزار TDOSPlus با شروع ویندوز، باز شدن پنجره CMD را نیز خودکار نمائید. در ادامه برای اینکه نرم افزار تحت DOS شما اجرا شود باید اجرای دستورات در محیط DOS را -که در بخش بعدی راهنما به آن پرداخته ایم- انجام دهید. برای باز شدن خودکار پنجره CMD، پس از اجرای نرم افزار TDOSPlus  از پنجره تنظیمات گزینه Run CMD Window on Start TDOSPlus را تیکدار کنید.


راهنمای 6-اجرای خودکار نرم افزار تحت DOS:

اجرای دستورات در محیط DOS موجب خواهد شد تا هربار که پنجره CMD را باز می کنید، یک سری دستورات پشت سر هم اجرا شوند، تا به این ترتیب، علاوه بر اینکه محیط اجرای نرم افزار تخت DOS مورد نظر فراهم می گردد، نرم افزار تحت DOS شما نیز اجرا شود. دقت کنید : می توانید از دستوراتی که موجب فارسی کردن محیط DOS می شده تند مانند VGAF و غیرو، صرفنظر کنید، چون دیگر نیازی به اجرای این برنامه ها نخواهید داشت. (اینکار شبیه به عملکرد فایلی به نام Autoexec.nt، در محیط ویندوز برای مدیریت پنجره CMD و فایلی به نام Autoexec.bat در محیط DOS است، که منجر به اجرای دستورات خاص پس از ورود به محیط DOS  می شدند)


راهنمای 7-تغییر پیکربندی محیط DOS از طریق CONFIG.SYS:

پیکر بندی محیط DOS به مفهوم مدیریت بهتر فضای حافظه و دستگاههای ورودی و خروجی است که برای این منظور می توان با دستوراتی که هنگام ورود به محیط CMD انجام می پذیرد محیط CMD را برای استفاده بهتر از امکانات سخت افزاری آماده کرد. (برای اینکار معمولا از فایلی به نام CONFIG.NT، در محیط ویندوز برای مدیریت پنجره CMD و فایلی به نام CONFIG.SYS در محیط DOS استفاده می شد) در نرم افزار TDOSPlus نیز می توانید محیط CMD را از طریق پنجره تنظیمات نرم افزار و تغییر پیکربندی TDOSPlus مدیریت کنید.


راهنمای 8-تغییر کدپیج نمایش کاراکترهای نرم افزارهای تحت DOS:

کاراکترهای فارسی بر اساس کدپیج های مختلفی تولید شده اند که مهمترین آنها کدپیج ایران سیستم و کد پیج سایه هستند. نمایش و چاپ درست گزارش ها در نرم افزارهای فارسی تحت DOS به نوع کدپیج آنها بستگی دارد. برای انتخاب کدپیج باید روی آیکن نرم افزارTDOSPlus کنارساعت ویندوز کلیک کنید و گزینه iransystem و یا sayeh را انتخاب کنید. انتخاب کد پیج کاراکترهای فارسی علاوه بر نحوه نمایش کارکترها، بر روی نحوه چاپ گزارش ها نیز تاثیرگذار است. دوعبارت زیر یکی خوانا و دیگری ناخوانا هستند. یکی از متن ها در کد پیج ایران سیستم و دیگری در کد پیج سایه تنظیم شده اند.


راهنمای 9-راهنمای فعالسازی نرم افزار TDOSPlus:

دقت داشته باشید که در حالت نمایشی DEMO فقط یک(1) ساعت می توانید از نرم افزار بر روی این رایانه استفاده کنید. و پس ازآن باید کدفعالسازی تهیه کنید.

برای دریافت کد فعالسازی باید شماره سریال رایانه خود را به پست الکترونیکی Tavvafi@gmail.com ارسال کنید تا یک کد فعالسازی دائمی دریافت کنید.

منظور از کد فعالسازی دائمی: کد فعالسازیی است که بر روی این رایانه، همیشه کار خواهد کرد، و با تغییر یا تعویض ویندوز، نیازی به تهیه مجدد کد فعالسازی نخواهید داشت.

همچنین می توانید با شماره تلفن 09105363463 (طوافی)، تماس بگیرید.


راهنمای کد فعالسازی:

فعالسازی نرم افزار به سه روش میسر است:

روش اول خرید کد فعالسازی دائمی:

 • مزیت این روش فعالسازی دائمی بودن آن است، که با تغییر ویندوز تغییر نخواهد کرد. و مشمول گذشت زمان نیز نخواهد شد.
 • این روش شبیه به فعالسازی تلفنی است و باید برای تهیه کد فعالسازی کد سخت افزاری نرم افزار را به پست الکترونیکی Tavvafi@gmail.com و یا تلگرام 09105363463 و یا SMS شماره تماس برنامه نویس 09105363463 ارسال کنید، پس از پرداخت وجه کد فعالسازی، کد فعالسازی متعاقبا از طریق پست الکترونیکی، تلگرام و یا SMS برایتان ارسال خواهد شد.

روش دوم خرید کد فعالسازی ارزان تر:

 • با استفاده از روش پرداخت الکترونیک و کاهش خدمات تلفنی می توان کد فعالسازی ارزان تری را نیز ارائه نمود.
 • در این روش پشتیبانی آنلاین و برخط حذف شده است.
 • کاربر پس از اتصال مستقیم به درگاه بانک و پرداخت وجه کد فعالسازی، آنرا از طریق اینترنت دریافت می کند.
 • شماره سخت افزاری رایانه شما اساس تولید کد فعالسازی در وب سایت Tavafi.ir خواهد بود.
 • این کد فعالسازی نیز مشمول گذشت زمان نـــخواهد شد، ولی با تغییر ویندوز تغییر خواهد کرد.
 • بنابراین با تغییر ویندوز، به تهیه مجدد کد فعالسازی نیاز خواهید داشت.

تراکنش موفقیت آمیز بود.
شماره سریال نرم افزار:
 9564785987778545775
شماره تراکنش:25337326
کدفعالسازی نرم افزار:

05GANBGJU777LZJ5XXI7

 پس از دریافت کد فعالسازی بهتر است، صفحه نمایش داده شده را Save کنید، برای اینکار از دکمه Crtl+S استفاده کنید.

روش ثبت کد فعالسازی:

در پنجره خرید کد فعالسازی روی پایین ترین دکمه (سبز رنگ) پنجره با عنوان (کد فعالسازی قبلا خریده اید؟) کلیک کنید.

کد فعالسازی را در قسمت دریافت کد فعالسازی وارد کنید، و دوباره نرم افزار را اجرا کنید.

روش سوم خرید توکن: Token  

(تلفن های تماس : 09105363463 - 09351449983 )


برای مطالعه راهنمای تخصصی TDOSPlus اینجا کلیک کنید.


 


اگر از کاربران نرم افزار TDOS، نگارش های قبلی هستید، می توانید با پرداخت هزینه ای جزئی، از نگارش 8 بجای نگارش 6 استفاده کنید.

ابتدا نگارش 8 را دانلود و بررسی کنید و سپس برای دریافت کد فعالسازی با شماره تلفن 09105363463 (طوافی)، تماس بگیرید.


اجرای نرم افزار های تحت داس در(64) Windows 7 :

توضیح فیلم بالا

در فیلم ملاحظه می کنید که:

 • یک ویندوز سون(7) 64 بیتی نمایش داده می شود
 • که امکان اجرای نرم افزارهای تحت DOS درآن وجود ندارد.
 • با نصب نرم افزار +TDOS، یک آیکن کنار ساعت ویندوز نمایش داده می شود.
 • که می توان روی آن کلیک کرد و از منوی بازشده گزینه ی CMD را انتخاب نمود.
 • با اینکار یک پنجره به نمایش گذاشته می شود که امکانات زیر در آن مشاهده می شود:
  • امکان نمایش کاراکترهای فارسی نرم افزارهای تحت DOS
  • امکان تغییر اندازه پنجره CMD
  • امکان نمای تمام صفحه(Full Screen)
  • امکان چاپ گزارش های فارسی نرم افزارهای DOS در ویندوز با چاپگرهای سوزنی، لیزری و جوهر افشان و مجازی، با پورت های LPT و USB و ...
 • از جمله مزیت های دیگر نرم افزار TDOSPlus امکان انتخاب کدپیج Iran System و Sayeh است.

اجرای نرم افزار های تحت داس در(64) Windows 10 :

توضیح فیلم بالا

در فیلم ملاحظه می کنید که:

 • یک ویندوز تن(10) 64 بیتی نمایش داده می شود
 • که امکان اجرای نرم افزارهای تحت DOS درآن وجود ندارد.
 • با نصب نرم افزار +TDOS، یک آیکن کنار ساعت ویندوز نمایش داده می شود.
 • که می توان روی آن کلیک کرد و از منوی بازشده گزینه ی CMD را انتخاب نمود.
 • با اینکار یک پنجره به نمایش گذاشته می شود که امکانات زیر در آن مشاهده می شود:
  • امکان نمایش کاراکترهای فارسی نرم افزارهای تحت DOS
  • امکان تغییر اندازه پنجره CMD
  • امکان نمای تمام صفحه(Full Screen)
  • امکان چاپ گزارش های فارسی نرم افزارهای DOS در ویندوز با چاپگرهای سوزنی، لیزری و جوهر افشان و مجازی، با پورت های LPT و USB و ...
 • از جمله مزیت های دیگر نرم افزار TDOSPlus امکان انتخاب کدپیج Iran System و Sayeh است.
نگارش 6 (نگارش قدیمی)